9 min

Syndróm vyhorenia nie je mýtus. Potvrdili to aj známi YouTuberi.

zdieľať cez

Niekoľko rokov späť bol syndróm vyhorenia či work-life balance neznámy pojem. Dnes sa čoraz častejšie odvolávame na tzv. “burnout” a v tých horších prípadoch musíme s prácou úplne skončiť. Vyhorenie v práci nie je žiadna výhovorka. Príznaky vyhorenia na vlastnej koži zažil aj Selassie, Patra Bene, Duklock či Lady Zika a nebola to príjemná skúsenosť.

Syndróm vyhorenia je dôsledkom pracovného preťaženia. Človek sa vtedy dostáva do stavu, kedy sa nedokáže z prepracovania zregenerovať, prichádza nespavosť, vidí svet čiernobielo, stráca nadšenie z práce a dostáva sa do akejsi šikmej uličky. Toto sú základné symptómy pre syndróm vyhorenia. Ako je možné, že sa človek ocitne v takomto stave? Predstavte si, že máte šéfa, ktorý nikdy nespí, neustále vyžaduje lepšie výsledky a váš zákazník má záujem o viac a viac služieb, pričom ich neustále pripomienkuje. Vravíte si, že taký šéf neexistuje? Nielen, že existuje, ale dokonca ste s ním v dennodennom kontakte. Je to internet, najnáročnejší zamestnávateľ dneška. A keďže slovenskí YouTuberi veľmi dobre vedia, čo znamená pracovať pre takéhoto zamestnávateľa, opýtali sme sa na ich skúsenosti s vyhorením.

ZAŽIL SI OBDOBIE, KEDY SI SA CÍTIL MENEJ KREATÍVNY A ŤAŽŠIE SA TI VYMÝŠĽALI NOVÉ VIDEÁ?

Selassie: Áno, zažil som to viackrát odkedy sa venujem tvorbe videí. Naposledy to bolo toto leto, kedy som dva týždne nemal absolútne žiadnu chuť tvoriť.

Patra Bene: Samozrejme. Najčastejšie k tomu dochádza v období, kedy sa nič špeciálne nedeje. Napríklad čas medzi Back to School a jeseňou alebo v čase, kedy každý deň niečo tvorím a môj rozum nutne potrebuje pauzu. Ale musím sa priznať, že posledný čas ma demotivuje celkovo YouTube sám o sebe, čo sa tam deje a aké videá sú trendy.

Duklock: Jasné, to príde asi na každého, kto sa v tomto obore pohybuje.

Lady Zika: Nepovedala by som, že to bolo obdobie, ale skôr chvíľkové zaseknutie. Počas mojej tvorby som sa stále snažila čerpať nové nápady a inšpirácie z môjho okolia a každodenného života. Takže som nejakú dlhšiu pauzu od tvorenia videí nemala. Keďže študujem kreatívne zameranie, tak viem, že sa mi niekedy stačí dlhšie zamyslieť, spojiť súvislosti a nápad príde spontánne.

…

POCIŤUJEŠ NIEKEDY PRI TVORBE, ŽE SI POD TLAKOM SVOJICH FANÚŠIKOV?

Selassie: Už ani nie. Zo začiatku som to tak pociťoval, no teraz tvorím to, čo baví mňa a potom to baví aj ľudí. Nedá sa tvoriť niečo z donútenia, pretože fanúšikovia vycítia, že to nie je autentické, ale vytvorené nasilu.

Patra Bene: Vždy si uvedomujem fakt, že nebyť fanúšikov tak nemám to, čo mám. Preto mi záleží na každom názore, či je pozitívny alebo negatívny. Našťastie mám s nimi vzťah, kedy nepociťujem veľa negatívnych emócií a nátlaku. Samozrejme, že sa občas stane niečo, ale to sa deje práve u ľudí, ktorí ma sledujú krátko alebo si ma akurát našli a ešte nevedia dôvody niektorých vecí.

Duklock: Ten pocit som mával hlavne, keď mi začali vo väčšom množstve pribúdať pozretia na mojich videách, ale viem sa už od toho odosobniť.

Lady Zika: Snažím sa tvoriť videá, ktoré v prvom rade bavia mňa, či už sa to týka formy a obsahu alebo následného spracovania. Som však otvorená zmene, a preto sa niekedy na livestreamoch alebo pri osobných stretnutia pýtam fanúšikov, čo by si odo mňa radi pozreli a ak sa mi ich návrh zapáči, tak ho zaradím do mojej tvorby. Nikdy však nie nasilu, ale z mojej vôle a presvedčenia.

…

ČO ŤA NAJVIAC INŠPIRUJE A POMÁHA TI PREKONÁVAŤ NEKREATÍVNE OBDOBIE?

Selassie: Pre mňa osobne je to kľud, pokoj, nejaké iné hobby a cestovanie. Proste byť offline pár dní a inšpirácia príde.

Patra Bene: Najviac ma dokáže inšpirovať moje okolie, ľudia s ktorými trávim čas a bežné situácie, ktoré sa mi dejú v živote. Najviac ma ale dokážu “nakopnúť” práve spomínaní ľudia. Či už fanúšikovia a ich pozitívne reakcie a nadšenie alebo Lucka, ktorá ma neraz vykopala z postele, keď sa mi nič nechcelo a chcela som to vzdať.

Duklock: Sledovať mojich obľúbených tvorcov, vďaka ktorým som začal robiť obsah tak, ako ho robím dnes. Načerpám nejaké nové nápady a snažím sa ich prispôsobiť mojej komunite.

Lady Zika: Ako som už spomenula, tak nekreatívne obdobia veľmi nezažívam, ale ak nastane moment, kedy nemám v hlave nápady, potom sa snažím odreagovať a oddýchnuť si. Inšpirácia sa dá čerpať naozaj z každej strany. Mňa vie obohatiť dobrý film, kniha alebo hudba, pri ktorej mi napadnú náhodné spojenia. Niekedy sa mi stačí prejsť po ulici a sledovať ľudí, prostredie a predmety. Pamätám si, ako som bola odcestovaná mimo Slovenska a počas bežnej návštevy obchodu som zbadala v regáli baklažán. Bol to veľmi bláznivý nápad, ale pokúsila som sa o ňom natočiť video. Keby som však bola tu na Slovensku, tak by sa mi realizácia a takéto odbočenie z cesty pravdepodobne zložitejšie realizovalo. Preto je pre mňa taktiež skvelou inšpiráciou cestovanie.

…

MYSLÍŠ SI, ŽE PRÁCA YOUTUBERA JE V POROVNANÍ S INÝMI TRADIČNÝMI ZAMESTNANIAMI NÁCHYLNEJŠIA NA VYHORENIE?

Selassie: Aká práca? Veď YouTube nie je robota :D.

Patra Bene: Podľa toho, čo tradičnou prácou máte na mysli. Ak sa bavíme o práci za pokladňou alebo nejaké kancelárske práce, tak si myslím, že tu dochádza k menšej šanci vyhorenia. Myslím si, že kreatívne práce sú náchylnejšie na vyhorenie. Speváci, fotografi, spisovatelia, návrhári a kopa ďalších povolaní, kde človek musí vymyslieť niečo sám a nejde podľa tabuliek a predpisov.

Duklock: Určite áno. Veľa ľudí nevie, aké to je tvoriť pravidelne obsah pre také obrovské publikum. Chce to tréning a pevné nervy.

Lady Zika: Určitým spôsobom áno, ale veľmi to závisí od konkrétneho tvorcu. Poznám viacero YouTuberov, ktorí nezvládli pokračovať ďalej, či už kvôli spomínanému vyhoreniu alebo iným problémom. Keďže je to tvorivá činnosť, nie každý je na ňu pripravený a nastavený.

…

Vyhorenie je zákerný stav. Prichádza pomaly, prejavuje sa až po dlhšom čase, ale následky dokážu človeku obrátiť život naruby. Isté príznaky pocítili aj naši slovenskí YouTuberi. Pri práci, kde je potrebná kreatíva je syndróm vyhorenia obzvlášť nebezpečný. Nie je to ale jediný typ povolania, kde sa pracovné preťaženie prejavuje týmto spôsobom. Práve naopak, sú ohrozené aj povolania, kde by sme syndróm vyhorenia nečakali. Sociálni pracovníci, úradníci či pracovníci na pošte čelia vyhoreniu v práci rovnako, ako aj naši slovenskí YouTuberi. Čím sa odlišujú je typ vyhorenia, ktorý ich ohrozuje. Existuje ich hneď niekoľko. Vyhorenie z prepracovaniavyhorenie z nedoceneniavyhorenie z becmocnosti alebo kreatívne vyhorenie, ktoré nastáva pri tvorivej práci. Či už si pracovník pošty alebo spisovateľ, syndróm vyhorenia ohrozuje množstvo zamestnaní nech sú akokoľvek rozdielne.

Najdôležitejšie je dlhodobo sa pracovne nepreťažovať a príznaky vyhorenia neignorovať. Spomaľte pracovné tempo tak, aby nebolo na hranici vašich síl a poraďte s odborníkom o tom, ako predísť syndrómu vyhorenia.

Podmienkou odberu noviniek pre značky/agentúry je zadanie firemného e-mailu *