PewDiePie vs T-Series. Zosadí indická firma YouTubera z trónu?

PewDiePie, najsledovanejší YouTuber na svete, ktorý má aktuálne vyše 70 miliónov odoberateľov je v ohrození a čoskoro môže o prvenstvo na YouTube prísť. Začala ho veľmi rýchlo dobiehať indická spoločnosť T-series, ktorá podľa štatisických údajov zo Social Blade k 15.11 2018 v priemere získa 137,053 odoberateľov za deň, zatiaľ čo PewDiePie “iba” 115,866. Produkčná spoločnosť vyletela nahor aj vďaka značnej podpory YouTubu. A tu prichádza otázka. Ako bude vyzerať YouTube, ak bude podporovať veľké spoločnosti viac než YouTuberov?

T-Series a ich raketový rast

T-Series je významnou indickou nahrávacou a produkčnou spoločnosťou, ktorá pôsobí na YouTube už od roku 2006 (o 4 roky dlhšie ako PewDiePie). Avšak počiatočný rast jej kanála bol veľmi nízky, keďže prístup na internet v Indii v tom čase nebol úplnou samozrejmosťou. Dodnes internet využíva približne iba 30% percent celej populácie v Indii. Ako je teda možné že kanál T-Series rastie obrovskou rýchlosťou? Dôvodov môže byť hneď niekoľko a tu je pár z nich.

India má obrovské publikum

T-Series na YouTube zverejňuje najmä hudobné videá, ktoré sú určené pre indické publikum. Aktuálne populácia v Indii presahuje 1,3 miliardy obyvateľov. Z čoho vyplýva, že ak 30% obyvateľstva má prístup na internet, dostávame sa k číslu 390 miliónov užívateľov, čo je, povedzme si úprimne, obrovské publikum.

Vytvárajú hudobný obsah

Ďalším dôvodom je ich samotná tvorba. V prípade, že ste zabudli, jediné videá na YouTube s viac ako miliardou zobrazení sú hudobné videá. Prečo? Pretože si ich ľudia neustále prehrávajú a zdieľajú. Nie je žiadnym tajomstvom, že hudobné videá dlhodobo obsadzujú len tie najvyššie priečky v trendoch na YouTube.

Podpora YouTube

YouTube jednoducho podporuje kanály, ktoré tvoria pravidelne kvalitné videá. Keďže T-Series zverejňuje denne hneď niekoľko hudobných videí, ktoré sa medzi ľuďmi šíria rýchlo, YouTube ich posúva na vyššie priečky a odporúča indickému publiku. Čo v konečnom dôsledku vyzerá tak, že keď si človek v Indii zapne YouTube, z rôznych strán sa mu okamžite zobrazujú videá od T-Series.

PewDiePie

Zdroj: quora.com

Čo na to hovorí PewDiePie?

PewDiePie sa k aktuálnej situácii nedávno vyjadril vo svojom Q&A videu: ”To, že T-Series prevezme prvenstvo na YouTube je aktuálne dosť horúca téma. Úprimne, T Series ma nezaujíma. Skôr ma trápi, že YouTube podporuje korporátne spoločnosti viac než YouTuberov. Myslím si, že ak v tom bude pokračovať, tvorcovia sa presunú na inú platformu, kde budú zdieľať obsah so svojimi fanúšikmi.”

Podľa posledných analýz na Social Blade sa predpokladá, že T-Series sa stane #1 niekedy v Januári 2019. Hlavným dôvodom prečo ľudia bojujú o to, aby PewDiePie zostal na vrchole, nie je obyčajná súťaživosť. Bojujú za to, aby YouTube aj naďalej podporoval najmä autentických tvorcov a nie veľké korporátne firmy, ktoré dokážu chrliť kvantá obsahu každý deň. Ak ťa náš článok zaujal a rád by si sledoval vývoj situácie, sčítanie odoberateľov môžeš sledovať na livestreame.

Lucia Štedlová
Lucia je náš Content Manager. Jej úlohou v tíme je vytvárať obsah na našich sociálnych sieťach, vidadu blogu a vidaduTV. Okrem toho je milovník dobrého jedla a riadi sa mottom "jedlo je život".

Zdieľaj tento článok

Copyright © 2020 Vidadu - Ochrana osobných údajov