Kedy môžem používať nadávky vo videu?

Nadávky v YouTube videách. Čo s nimi? Ak nadávam vo videu znamená to pre mňa jednosmerný lístok na cestu za žltým dolárom? Nemusí to tak byť. YouTube sa snaží ponúkať inzerentom bezpečný priestor pre ich reklamu, a preto sme svedkami častého sprísňovania pravidiel, no tentokrát YouTube prišiel s uvoľnením a objasnením regulácií pre používanie nadávok vo videu. Čo to znamená pre tvorcov? Poďme sa na to pozrieť.

Pre tvorcu je najdôležitejšie, aby boli jeho videá v súlade s Pokynmi pre komunitu , ktoré určujú, čo je na YouTube dovolené a čo nie. V prípade nadávok tieto pravidlá hovoria:
„Ak sa v celom videu často vyskytujú neslušné alebo vulgárne výrazy, takýto obsah nemusí byť vhodný pre reklamu. Pre ojedinelé vulgarizmy (napríklad v hudobných videách) nemusí byť video nevyhnutne nevhodné pre reklamu.“

Táto interpretácia je do veľkej miery všeobecná a nie je jasne stanovená hranica, kedy a aké nadávky je možné vo videu použiť. YouTube preto rozšíril Pokyny pre obsah vhodný pre inzerentov o nové podrobnejšie informácie, ktoré nám túto hranicu pomôžu lepšie definovať. No predtým než si ich vysvetlíme je potrebné pochopiť, ako YouTube vyhodnocuje nadávky vo videu a vhodnosť pre monetizáciu.

Názov, thumbnaily a množstvo nadávok je kľúčové

YouTube kontroluje celé video od názvu až po záverečný pozdrav a nadávky môžu veľmi rýchlo ovplyvniť monetizáciu vášho videa. Sama platforma odporúča, aby ste sa vyhli nadávkam v názve a miniatúre. Čo sa týka obsahu videa YouTube rozdeľuje nadávky do 3 kategórií:

YouTube video

1. Mierne vulgarizmy

Medzi mierne vulgarizmy patria slová ako “dopekla” či “dočerta” v angličtine sem patria napríklad “hell” a “damn”. Tieto nadávky môžu byť použité vo videu v neobmedzenom množstve a žiadnym spôsobom neovplyvnia monetizáciu videa.

2. Stredne hrubé vulgarizmy

Do tejto kategórie patria nadávky, ktoré sú bežne cenzurované v rádiu alebo v televízii ako napríklad “čo ti jee” alebo v angličtine „what the fck“. Pri používaní týchto vulgarizmov sa už zvyšuje riziko demonitizácie YouTube videa. V tomto prípade je dôležité akým spôsobom a ako často sú nadávky vo videu použité. V prvom rade nadávky nesmú žiadnym spôsobom diskriminovať či očierňovať žiadne menšiny, náboženstvo či sexuálnu orientáciu a v druhom rade je potrebné nepoužívať ich príliš často.

3. Hrubé vulgarizmy a nenávistné prejavy

Do poslednej kategórie spadajú expresívne slová ako “kkot” alebo v angličtine “fck”, ktorých účelom je niekoho uraziť či ponížiť. Ak sa vo vašom videu nachádzajú podobné vulgarizmy za účelom diskriminácie alebo očierňovania jednotlivca či skupiny ľudí, vaše video bude určite demonetizované.

Zelený dolár vs žltý dolár

Akonáhle nahráte svoje video do YouTube štúdia, vaše video prejde kontrolou, ktorej výsledkom môže byť napríklad zelený či žltý dolár. Zelený dolár získate ak vaše video žiadnym spôsobom neporušuje pokyny pre komunitu ani autorské práva a je vhodné pre všetkých inzerentov. Na druhej strane žltý dolár poukazuje na to, že vaše video nie je vhodné pre všetkých inzerentov a strany platiace si za reklamu sa môžu rozhodnúť či ju do vášho videa umiestnia, alebo nie. Žltý dolár pre vás znamená obmedzené alebo žiadne reklamy. Čo je teda dovolené a čo nie? Rozlúskli sme to za vás.

Žltý dolár

1. Zelený dolár

Mierne vulgarizmy považuje YouTube za úplne bezproblémové, a preto môžete:
– používať mierne vulgarizmy v celom videu neobmedzene, dokonca aj v názve a miniatúre.
– používať cenzurované vulgarizmy (vypípanie, vypnutie zvuku, prekrytie úst obrázkom). No viac ako vypípanie odporúčame zmenu za úplne iný zvuk napr. štartujúce auto, štekajúci pes, nakoľko príliš veľa vypípaných úsekov vníma YouTube ako video na potenciálnu demonetizáciu.
– používať skrátené vulgarizmy (WTF, JBMNT).

2. Zelený/žltý dolár

V prípade stredne hrubých a hrubých vulgarizmov je dôležitý kontext a ako často sa nadávky vo videu vyskytujú. Žltý dolár môžete získať ak vo videu:
– ak často používate stredne hrubé a hrubé vulgarizmy (napr. v každej vete) aj v prípade ak sú zle napísané napr. „Toto je dobrá chu1ovina!“.
Ak ale používate minimum stredne hrubých či hrubých vulgarizmov, prípadne ich vždy cenzurujete napríklad vypípaním, vaše video by malo byť monetizované bez obmedzenia.

3. Žltý dolár

V tomto prípade nielen, že bude vaše video určite demonetizované, ale YouTube sám odporúča, aby ste si vypli reklamy pre video, v ktorom:
sú extrémne vulgarizmy použité v názve, miniatúre alebo počas videa, ako napríklad pča, kkot, b*zerant alebo iné nenávistné urážky.
sa vyskytujú hrubé alebo extrémne vulgarizmy, dokonca aj keď sú zle napísané, napríklad „dpče!“.

Najvýraznejšou zmenou, ktorú prináša aktualizácia pravidiel je, že tvorcovia môžu používať nadávky ako “shit” alebo “bitch” už aj v úvode videa bez hrozby demonetizácie. V minulosti veľmi záležalo na tom, aby sa v prvých 30 sekundách nenachádzali žiadne vulgarizmy, na čo doplácali najmä herné kanály, ktoré kvôli tomuto pravidlu získavali pravidelne žltý dolár a ich zisky z videí boli niekoľkonásobne nižšie.

YouTube tipy

Aby sme vám zjednodušili obsah článku, rozhodli sme sa pre vás pripraviť jednoduché zhrnutie v 3 tipoch na záver:
1. Úplne sa vyhnite používaniu hrubých vulgarizmov vo videách.
2. Pri používaní stredne hrubých vulgarizmov si dávajte pozor na to, ako často ich hovoríte, snažte sa vyhnúť nadávkam v každej druhej vete.
3. Ak používate veľa vulgarizmov a nedokážete ich pri rozprávaní obmedziť, cenzurujte ich.

Veríme, že je vám táto téma o niečo jasnejšia a pri využívaní všetkých tipov budú vaše videá bez problémov monetizované. Držíme vám palce pri tvorbe nových videí a v prípade potreby nás neváhajte kontaktovať.

Lucia Štedlová
Lucia je náš Content Manager. Jej úlohou v tíme je vytvárať obsah na našich sociálnych sieťach, vidadu blogu a vidaduTV. Okrem toho je milovník dobrého jedla a riadi sa mottom "jedlo je život".

Zdieľaj tento článok

Copyright © 2020 Vidadu - Ochrana osobných údajov