6 min

Článok 13 bol schválený Európskym parlamentom

zdieľať cez

V utorok 26.3.2019 sa ukončila vyše dvojročná “vojna” medzi zástancami internetovej slobody a europoslancami. Európski politici hlasovali za prijatie článku 13 a článku 11 v rámci rozsiahlych zmien autorských práv v online svete. Výsledkom je prijatie legislatívy Európskym parlamentom v pomere hlasov 348 za a 274 proti. To znamená, že členské štáty EÚ budú musieť túto legislatívu prijať a zapracovať medzi svoje zákony do 2 rokov.

KONTROVERZNÝ ČLÁNOK 13

Najkontroverznejšou časťou prijatej legislatívy je článok 13. Hlavnou myšlienkou článku 13 je ochrana originálneho obsahu tvorcov, ktorá sama o sebe vyznieva ako výborný nápad. Problém prichádza až pri spôsobe jeho zavádzania. Na internete by vznikla akási cenzúra a k ľuďom by sa dostal už iba filtrovaný obsah. Toto filtrovanie zabráni tomu, aby bol obsah k dispozícii vždy, čo účinne vytvorí cenzúrovací stroj, ktorý umožní veľkým spoločnostiam kontrolovať to, čo vidíme a robíme online. Digitálne práva a sloboda prejavu na internete môžu byť ohrozené. 

Viac informácií o článku 13 sa dozvieš v našom blogovom príspevku – Článok 13 môže zničiť YouTube a internet. Ako proti nemu bojovať?

OBČANIA ZOSTÁVAJÚ NEVYPOČUTÍ

Proti prijatiu nových smerníc (napr. článku 13) intenzívne bojoval napríklad aj YouTube či Facebook, ktorí varovali, že budú musieť vybudovať drahé obsahové filtre. Aktivisti tvrdili, že článok 13 povedie k cenzúre internetu. Avšak na druhej strane dvojročnej bitky boli nahrávacie spoločnosti, umelci a mediálne spoločnosti. Uviedli, že reformy sú potrebné na aktualizáciu ochrany autorských práv pre internetový vek a na zabezpečenie toho, aby boli za ich obsah riadne zaplatení.

Víkend pred hlasovaním dominovali protesty po celej Európe, kde desaťtisíce ľudí na uliciach protestovali proti tomu, čo mnohí vnímajú ako online cenzúru. Okrem protestov vznikla zrejme najväčšia petícia na svete, ktorá získala vyše päť miliónov podpisov. Do protestu sa zapojila taktiež nemecká, česká a slovenská WIKIPÉDIA, ktorá vo štvrtok 21.3.2019 vypla možnosť vyhľadávnia informácií na jej webe. Avšak ani protesty, ani petícia nedokázala presvedčiť europoslancov, ktorí novú legislatívu prijali. 

 

 

Do poslednej chvíle sme však dúfali, že budú v legislatíve prijaté všetky pozmeňujúce a doplňujúce návrhy, ktoré navrhli oponenti smernice. Tie však nezískali dostatok hlasov a tak neboli zapracované. Dokonca iba 5 hlasov rozhodlo o tom, že sa Európsky parlament nezaoberal kontroverznými časťami článku 13, ale o legislatíve hlasoval ako o jednotnom celku. Julia Reda, nemecká poslankyňa Európskeho parlamentu zastupujúca Pirate Party, ktorá bola proti smernici o autorských právach vyjadrila svoje znepokojenie a uviedla: „Je to temný deň pre slobodu internetu”. Na druhej strane Margrethe Vestager, európska komisárka pre hospodársku súťaž, tvrdí: „Výsledkom boli skvelé správy”. Členské štáty EÚ majú teraz dva roky na to, aby pripravili svoje vlastné zákony, ktoré zavedú novelu o autorských právach do účinnosti.

VYJADRENIA POLITIKOV, YOUTUBU A TVORCOV

K výsledku včerajšieho hlasovania sa vyjadril aj náš partner a YouTube tvorca Duklock vo svojom videu.

 

 

Spravodajkyňa Axel Voss, členka kresťansko-demokratickej únie Nemecka, vyhlásila: „Smernica je dôležitým krokom k náprave situácie, ktorá umožnila niekoľkým spoločnostiam zarobiť obrovské sumy peňazí bez náležitého odmeňovania tisícov tvorcov a novinárov”.

K výsledku hlasovania sa vyjadril aj YouTube. Vo vyhlásení uviedol: „Konečná verzia smernice bola vylepšením. Avšak znepokojuje nás, že článok 13 by mohol mať nepredvídateľné dôsledky, ktoré by mohli poškodiť tvorivosť Európy a digitálne hospodárstvo”.

Europoslanec Jiří Maštálka sa taktiež vyjadril k prijatiu novej legislatívy a uviedol, že Európsky parlament „premeškal jedinečnú možnosť zmodernizovať autorské práva tak, aby stimuloval európsky kreatívny priemysel, podporili inovácie a malé a stredné podniky.”

“Namiesto toho máme na stole návrh, ktorý počíta s cenzúrou internetu, šikanou novo začínajúcich podnikov, návrh, ktorý povedie k úbytku diskusných fór a nakoniec dopadne na každého používateľa sociálnych sietí,” kritizuje český europoslanec obsah schválenej legislatívy.

Kritici tvrdia, že ustanovenia obsiahnuté v návrhu zákona sú príliš široké a mohli by zasiahnuť materiál, ktorý nie je chránený autorským právom ako sú citácie alebo paródia. Varujú, že zákon by mohol dokonca zabiť internetové memes. Pre internet nastanú ťažké časy a je veľmi dôležité ako sa k zavádzaniu legislatívy postavia jednotlivé štáty. Teraz je to už v rukách technologických spoločností a politikov, aby prišli s najlepšou možnou realizáciou novoprijatej legislatívy. 

 

Zdroje:

https://edition.cnn.com/2019/03/26/tech/eu-copyright-article-13/index.html

https://www.wired.co.uk/article/eu-article-13-vote-article-17

https://euractiv.sk/section/buducnost-eu/news/europoslanci-schvalili-kontroverznu-reformu-autorskych-prav-na-internete/

Podmienkou odberu noviniek pre značky/agentúry je zadanie firemného e-mailu *