8 min

Článok 13 môže zničiť YouTube a internet. Ako proti nemu bojovať?

zdieľať cez

Novela autorského zákona, ktorá obsahuje článok 13 prešla septembrovým hlasovaním Európskeho parlamentu v pomere hlasov 438 poslancov za, 226 proti a hrozí, že ju v januári schvália úplne. Novelizácia zákona môže výrazne ublížiť najmä YouTuberom, ktorí tvoria edukatívne, „how to“ alebo reakčné videá. Ale aj bežným užívateľom internetu, ktorí používajú meme, gify alebo screenshoty z webu. Zmena autorského zákona by dramaticky zmenila internet, ako ho poznáme. Skôr než novela prejde posledným schvaľovacím procesom, je tu ešte príležitosť vyjadriť nesúhlas a bojovať proti novelizácii zákona.

ČLÁNOK 13

Po zavedení GDPR by si človek pomyslel, že nič horšie už prísť nemôže. Verte tomu alebo nie, existuje ešte väčšia hrozba zo strany EÚ, ktorá sa dostáva do popredia a intenzívne sa rieši. Ide o nový návrh EÚ týkajúci sa reformy autorských práv. Problematickým je práve Článok 13, ktorý je ustanovením v navrhovanej smernici EÚ o autorskom práve. Ustanovenie vyžaduje, aby bol všetok obsah nahraný na internete monitorovaný a potenciálne odstránený, ak sa zistí podobnosť s existujúcim obsahom chráneným autorskými právami.

Hlavnou myšlienkou je ochrana originálneho obsahu tvorcov, ktorá sama o sebe vyznieva ako výborný nápad. Problém prichádza až pri spôsobe jeho zavádzania. Na internete by vznikla akási cenzúra a k ľuďom by sa dostal už iba filtrovaný obsah. Toto filtrovanie zabráni tomu, aby bol obsah k dispozícii vždy, čo účinne vytvorí cenzúrovací stroj, ktorý umožní veľkým spoločnostiam kontrolovať to, čo vidíme a robíme online. Digitálne práva a sloboda prejavu online môžu byť ohrozené.

NÁSLEDKY NOVELY

Diváci žijúci v Európe stratia prístup k miliardám videí z celého sveta vrátane obsahu, ktorý sa už aktuálne nachádza na YouTube, ale aj všeobecne všetok obsah na internete. To zahŕňa edukatívne videá v podobe rôznych online hodín angličtiny, workout trikov a postupov, paródie, spolupráce interpretov, ale aj obyčajný obsah ako meme. Avšak najzávažnejšie možné následky zavedenia článku 13 môžu byť:

1. KONIEC ZDIEĽANÉHO OBSAHU

Zavedenie článku 13 môže spôsobiť, že obdobie komunikácie prostredníctvom gifov a meme sa blíži ku koncu. V reálnom živote by to mohlo vyzerať tak, že Gogo by musel zrušiť svoju show #HASHTAG, Rytmus by sa už neobjavil v žiadnom videoklipe s Ektorom, Evžen so Selassiem by už nikdy nenatočili paródiu, Lucypug a Patra Bene by už nevydali žiaden tutoriál a Duklock by prišiel o celý reakčný kanál. A to hovoríme iba o YouTube. Právne predpisy by mohli mať vplyv aj na všetko od textu po kódovanie. Vývojári by potenciálne museli zastaviť zdieľanie kódu online. Okrem toho novelizácia zákona taktiež znevýhodní menšie podniky, ktoré si nemôžu dovoliť vytvárať 100% originálny obsah pre vlastnú propagáciu.

2. MÔŽETE BYŤ PODROBENÍ MASOVÉMU SLEDOVANIU

Keďže internetové platformy budú musieť sledovať správanie používateľov, môžeme predpokladať, že sa budú musieť uchýliť k využívaniu technológií určených na sledovanie. To znamená, že každý krok na konkrétnej webovej stránke bude dôsledne sledovaný.

3. MÔŽETE SKONČIŤ V PRÁVNYCH PROBLÉMOCH

Predstavte si, že práve sedíte pri svojom počítači, vytvorili ste super meme a chcete sa s ním podeliť na sociálnych sieťach. Po jeho nahratí sa súbor čoskoro označí a odstráni. Obdržíte súkromnú správu, ktorá vám oznámi, že váš účet môže byť pozastavený z dôvodu porušenia autorských práv a ak bubete autorské práva porušovať aj naďalej, môžete skončiť na súde. To všetko preto, že upravený obrázok bol pôvodne chránený autorskými právami niekoho iného. Čo nedokážete zistiť bez toho, aby ste dlhé hodiny hľadali pôvodného autora obrázku. Povedzme si úprimne. Je toto všetko nutné kvôli jednému nevinnému meme?

Vo všeobecnosti by Článok 13 odstrihol Európu od najnovších a najlepších momentov vytvorených a zdieľaných na internete a medzi blízkymi by sme si už nemohli poslať ani vtipný gif namiesto odpovede.

…

AKTUÁLNY STAV KU DŇU 4.12.2019

Article 13 je stále na stole a hrozí riziko jeho schválenia, preto je dôležité, aby všetci ľudia aj naďalej šírili správu #saveyourinternet. K dnešnému dňu YouTube tvorcovia vytvorili a zdieľali viac ako 6 000 videí o článku 13 a generovali 200+ miliónov zobrazení. Vznikla aj petícia Change.org, ktorej úspešnosť je dôkazom rastúceho povedomia o článku 13. Dokonca nemecká ministerka spravodlivosti Katharina Barley súhlasila s verejným prijatím petície. K dnešnému dňu petícia získala vyše 4 500 000 podpisov a ak získa 5 mil podpisov, môžeme hovoriť o najväčšej petícii v histórii. Ak aj ty nesúhlasíš s článkom 13, povedz to nahlas šírením povedomia na sociálnych sieťach s #saveyourinternet a podpísaním petície Change.org, kým nie je neskoro.

Finálne hlasovanie, ktoré prebehne medzi Európskou komisiou a Európskym parlamentom je odhadované na obdobie medzi 25. marcom a 18. aprílom. V prípade, že sa vo finálnom hlasovaní článok 13 schváli, ďalším krokom bude jeho implementácia do legislatív členských štátov EÚ a zavedenie smernice do praxe.

AKO BOJOVAŤ PROTI ZAVEDENIU NOVELY?

Nie všetci poslanci Európskeho parlamentu podporujú smerovanie EP k článku 13, mnohí iní si ani neuvedomujú, čo sa deje, pretože nie sú prítomní v kľúčových výboroch. Preto ešte nie je všetko stratené a každý hlas môže ovplyvniť budúcnosť internetu. Oslovenie národných poslancov Európskeho parlamentu e-mailom, telefonicky alebo prostredníctvom sociálnych sietí môže pomôcť získať ich pozornosť a povzbudiť ich, aby neschválili článok 13.

Najprístupnejším spôsobom pre verejnosť, ako zabrániť prijatiu smernice je podpísať petíciu za slobodný internet.

YouTube taktiež vyzýva všetkých tvorcov a divákov, aby vyjadrili svoj názor na článok 13 a zapojili sa do kampane za slobodný internet s názvom #SaveYourInternetKampaň je spravovaná a financovaná Autorským právom pre tvorivosť a podporovaná organizáciami, ktorým záleží, aby internet bol aj naďalej slobodné a kreatívne miesto. Na webstránke saveyourinternet.eu sú zverejnené najdôležitejšie fakty o článku 13, kde sa okrem iného dopátrate aj k informácii koľko poslancov z tvojej krajiny hlasovalo za novelizáciu zákona a koľko proti. Zapojiť sa môžete aj do kampane Say No to Online Censorship alebo #SaveTheMeme.

V prípade schválenia novely autorského zákona už internet nebude vyzerať tak, ako ho poznáme. Preto ak nesúhlasíte s článkom 13, vyjadrite svoj názor nahlas.

 

Zdroje:

www.saveyourinternet.eu

www.youtube.com/saveyourinternet

www.youtube-creators.googleblog.com

Podmienkou odberu noviniek pre značky/agentúry je zadanie firemného e-mailu *