7 častých chýb, ktorých sa dopúšťajú značky v influencer marketingu

Vytvorili ste v minulosti spoluprácu s influencerom, no nepriniesla vám očakávané výsledky? Možno ste sa dopustili jednej či viacerých chýb. Na základe našich dlhoročných skúseností v influencer marketingu sme sa rozhodli spísať najčastejšie sa opakujúce chyby, ktoré pravidelne vidíme. Ak sú totiž spolupráce s verejne známymi osobnosťami vytvorené správne, dokážu prinášať skvelé výsledky a množstvo benefitov pre značku. 

Spolupráca s influencerom so všeobecným publikom

Pri influencer marketingu je obzvlášť dôležitý výber tej správnej osobnosti pre vašu kampaň. Aby mohla kampaň správne fungovať, je potrebné aby sa vaša cieľová skupina čo najviac prekrývala s publikom influencera, v opačnom prípade cielite marketingovú komunikáciu na nesprávnych ľudí, ktorých váš produkt či služba nezaujíma. 

To dokážete najlepšie docieliť ak sa namiesto influencerov, ktorí komunikujú na svojich profiloch veľmi všeobecne zameriate na tých, ktorí majú veľmi konkrétne publikum v rámci jednej témy. Je dokázané, že influenceri, ktorí budujú svoje komunity v rámci konkrétnej “bubliny”, majú vyššiu angažovanosť publika ako tí, ktorí zverejňujú príspevky pre všeobecnejšie publikum. Influenceri, ktorí majú konkrétnu tému, odvetvie alebo zameranie, sa považujú za špecializovaných influencerov. 

Influencer
Influencer

Čo to znamená? Ak sa nadviazaním spolupráce snažíte zviditeľniť a podporiť predaje vášho kníhkupectva, ideálnou voľbou pre vás bude influencer, ktorého tvorba je založená na recenzovaní kníh alebo je vášnivým čitateľom a na svojom profile často prezentuje, či odporúča knižné publikácie. Znamená to, že podobne ako influencer aj jeho publikum tvoria aktívni čitatelia a milovníci kníh. Títo ľudia sú veľmi relevantní pre váš biznis a veľa z nich možno považovať za potenciálnych zákazníkov. Samozrejme, aj v tomto prípade existujú výnimky. Veľmi záleží od typu publika a knihy, ktorú máte záujem propagovať. V prípade ak by ste mali záujem o navýšenie predaja mainstreamových publikácií, je v poriadku nadviazať spoluprácu aj s mainstreamovými influencermi. V tejto oblasti existuje mnoho premenných, na ktoré si je potrebné dať pozor, preto je častokrát lepšie obrátiť sa na odborníka na influencer marketing.

Influencer kampaň bez merateľných cieľov

Táto chyba sa častejšie vyskytuje pri malých biznisoch, ktoré majú minimálne alebo žiadne skúsenosti s influencer marketingom. Dohodne sa spolupráca, ktorá nemá vopred určené ciele a následne je veľmi náročné vyhodnotiť či išlo o úspešnú alebo neúspešnú reklamu. Je dôležité stanoviť si, čo je cieľom spolupráce a ako jej úspešnosť budeme merať. Máte záujem o zväčšenie vašej fanúšikovskej základne? Chcete zbierať e-maily do newsletterov alebo sa snažíte podporiť predaj vašich produktov či služieb? Vyberte si svoj hlavný cieľ a zvoľte si, ako ho budete merať. Len tak dokážete získať objektívne výsledky, ktoré vám ukážu, čo fungovalo a čo nie. 

Nedostatok priestoru pre kreativitu

Je prirodzené, že sa chcete zapojiť do kreatívneho procesu, no aj v tomto prípade platí – všetkého veľa škodí. Nezabúdajte, že influenceri sú tvorcovia na voľnej nohe a nie sú zvyknutí na striktné zadania. Sloboda je pre nich veľmi dôležitá a radi si robia veci po svojom. Aj keď je vedenie dôležité, je tiež nevyhnutné, aby ste sa nezacyklili v mikromanažmente. Nesnažte sa ovládať každú maličkosť. Každý influencer má svoj vlastný jedinečný spôsob komunikácie, vďaka ktorému ho jeho publikum sleduje a má rado. Preto ak influencerovi vytvoríte scenár od A po Z, kde nebude mať takmer žiadny priestor pre vlastnú kreativitu, jeho publikum to odhalí a vaša kampaň stratí na autenticite a efektivite. 

Followeri nadovšetko 

Veríme, že to už viete, no len pre istotu. Veľkosť pubika nemusí automaticky znamenať veľký vplyv. Mnoho influencerov si ešte stále nakupuje fake followerov, naučte sa ako ich odhaliť. Upustite od veľkosti publika a zamerajte sa na vzťah s fanúšikmi. 

Followeri
Followeri

Influenceri nie sú podomoví predajcovia 

Ak si myslíte, že po prvom príspevku od influencera vám okamžite a závratne stúpnu tržby, ste na omyle. Je dôvod, prečo sa to volá influencer marketing a nie influencer sales. 

Samozrejme, marketingové aktivity by mali vášmu biznisu prinášať nových zákazníkov a zvyšovať predaje, no je dôležité nastaviť si reálne očakávania. Influenceri by mali byť súčasťou vašej marketingovej komunikácie, ktorá podporuje predaj, nie jediným nástrojom na instantné navýšenie tržieb. Aby spolupráca s influencermi fungovala, potrebujete dlhodobú stratégiu. A až keď sa budete držať vhodne zvolenej stratégie dostatočne dlhú dobu, až potom môžete očakávať zvýšenie tržieb. Netlačte influencera do pozície podomového predajcu, ktorého úlohou je ľuďom nanútiť produkt či službu. Radšej ho autenticky zaraďte do svojej marketingovej stratégie, získajte nových sledovateľov, pracujte na dôveryhodnosti značky a budujte si stálych zákazníkov.

Oslovenie pomocou generických e-mailov

Máte záujem o spustenie spolupráce a tak rozošlete rovnaký e-mail niekoľkým influencerom. Tuto vás musíme zastaviť. Pri oslovovaní známych osobností je dôležité uvedomiť si, že ich denne oslovuje niekoľko značiek, z ktorých si môžu vyberať. Vašou ponukou ich potrebujete zaujať, a to sa vám podarí len ťažko ak ich budete oslovovať prostredníctvom generických e-mailov, ktoré dostávajú denne desiatky. Taktiež sa môže stať, že viacerých influencerov zastupuje jedna agentúra, ktorá veľmi rýchlo dokáže odhaliť či máte skutočný záujem o spoluprácu s jedným konkrétnym tvorcom, alebo len rozhadzujete siete prostredníctvom nakopírovaných ponúk a čakáte kým sa niekto chytí.

Spravte si vlastný prieskum influencerov a poctivo si vyberte len tých, ktorí sa k vašej značke hodia najviac alebo to nechajte na nás a my sa postaráme o super match. Vďaka tomu nebudete musieť posielať veľké množstvo e-mailov a ušetrený čas môžete investovať do vytvorenia personalizovaného oslovenia. Vyčleňte si čas na prípravu zaujímavej ponuky, buďte osobní, konkrétni, prejavte ľudskú stránku, oceňte ich prácu a vyhnite sa všeobecným frázam. 

Spolupráca za zviditeľnenie sa

Je rok 2021, existuje niekoľko štúdií o efektivite influencer marketingu, jeho popularita neustále rastie a stále viac a viac značiek využíva tento prístup vo svojej marketingovej stratégii. Je čas pristupovať k influencerom ako ku profesionálom a adekvátne ich ohodnotiť. Jednoducho ak máte záujem spolupracovať s osobnosťami na profesionálnej úrovni, ktorí budú vašu značku brať vážne, správajte sa k nim ako ku profesionálom.

Influenceri
Influenceri

Influencermi môžu byť rodičia, umelci na voľnej nohe, študenti či malé podniky a aj títo ľudia musia platiť účty, presne ako my. Rovnako ako keď si objednáte grafika, aby vám vytvoril plagát a za jeho službu zaplatíte, tak isto je potrebné odmeniť aj influencera. Je to jeho práca, do ktorej venoval čas, kreativitu a svoje know-how. 

Už niekoľko rokov spolupracujeme s desiatkami známych influencerov, s ktorými tvoríme kreatívne kampane s výbornými výsledkami, vďaka čomu sme vám dokázali predstaviť 7 najčastejších chýb v influencer marketingu. Veríme, že bol pre vás tento článok nápomocný a v prípade záujmu o spoluprácu nás neváhajte kontaktovať.

Lucia Štedlová
Lucia je náš Content Manager. Jej úlohou v tíme je vytvárať obsah na našich sociálnych sieťach, vidadu blogu a vidaduTV. Okrem toho je milovník dobrého jedla a riadi sa mottom "jedlo je život".

Zdieľaj tento článok

Copyright © 2021 Vidadu - Ochrana osobných údajov